четвъртък, 13 декември 2012 г.

Изложба "Настроение в цветове"

На 14 декември 2012 година в Лоби бар на Парк-хотел "Изида", гр. Добрич ще подредят свои картини Николай Ханзъров и Стелиян Хаджиев. В тези предколедни и новогодишни дни двамата приятели искат да ви зарадват със своите платна под мотото "Настроение в цветове".

вторник, 11 декември 2012 г.

Изложба Живопис на Цветан Манев и Христина Трифоновa


На 13 декември от 17.00 часа в Художествена галерия "Христо Градечлиев", град Каварна ще се открие изложба Живопис на Цветан Манев и Христина Трифонова. Изложбата ще включва картини сътворени през последната година и показва творческите търсения на двамата автори.


понеделник, 10 декември 2012 г.

Изложба на добричкия художник Кирил Петров



На 12 декември /сряда/ 2012 г.от 18.00 ч. в зала № 1 на Художествена галерия-Добрич се открива изложба „Рисунка и живопис” на Кирил Петров.
Художникът завършва висшето си образование в Художествена академия „Строганов” в град Москва със специалност „Пространствено оформление и дизайн”. След дипломирането си през 1975 г. се връща в гр. Добрич и от тогава до сега работи в областта на пространственото и художествено оформление на различни обекти и събития. Участва в проектирането и изпълнението на десетки изложби на машиностроенето и хранително-вкусовата промишленост, както и в първите изложения на Добрички панаир, на които е главен проектант от самото му създаване. Работи по интериора и екстериора при построяването на новия корпус на завод ЗЕНА, а по късно и като дизайнер-проектант към Института за дизелови двигатели и КММ в гр. Добрич. По негови идейни проекти е разработен дизайнът на първите произведени дизелови малогабаритни трактори и дънпери, много лога и запазени марки, част от които са регистрирани в ИНРА. И до днес са актуални например всички фирмени знаци на Добрички панаир АД.
Успоредно с работата си като дизайнер от 1975 г. насам участва в почти всички изложби на Дружеството на художниците в град Добрич, националните изложби „Земята и хората”, както и националните изложби на преподавателите по изобразително из­куство. През1986 г. на националното биенале „ДИЗАРХ” е отличен с награда и диплом за „Работно място за електроника”.
От 2000 г. до днес е ръководител на школата по изобразително изкуство към Младежки център „Захари Стоянов” в гр. Добрич, в която са подготвяни много младежи за кандидатстване във ВУЗ по специалноститите с изпити по рисуване. Над тридесет от тях вече са се реализирали като архитекти, художници, дизайнери.
От тогава работи и като ръководител на Център Обществена Подкрепа към ОС на БЧК.

За повече информация: Кирил Петров 0896731146


понеделник, 19 ноември 2012 г.

Юбилейна изложба на Никола Богданов в Художествена галерия – Добрич



На 22 ноември/четвъртък/ 2012 година от 17.30 ч. в зала 2 на Художествената галерия се от крива изложба скулптура, по случай 80-годишнината на Никола Богданов.
В изложбата са включени творби от фонда на Художествената галерия, фотоси с монументите в Добрич и региона, както и няколко нови работи.

Никола Богданов е роден нa 12 юли 1932 г. в гр. Търговище. Средно образование завършва в гр. Добрич, а висше през 1962 г. в Художествената Aкадемия - София, в ателието на проф. Любомир Далчев, със специалност “Декоративно-монументална скулптура”.
През 1967 г. става  член на секция "Скулптура" при СБХ  гр. София.
От 1963 г. до 1981 г. работи като  художник - проектант в Куклен театър гр. Добрич.
През 1964 г. основава Дружеството на художниците в гр. Добрич и е негов дългогодишен творчески секретар.
Н. Богданов е активен участник в набирането на фонда на Художествената галерия в гр. Добрич,  както и на други галерии в Добруджа. Той е един от инициаторите на общата художествена изложба “Земята и хората”, която в продължение на няколко десетилетия се откриваше в Добрич и привличаше художници от цялата страна.
През 1981 г. урежда в гр. Добрич  самостоятелна изложба - скулптура.
Участва в над 50 Национални изложби,  като през 1967 г. е отличен с Втора награда за скулптура на Обща художествена изложба гр.  София. През 1973 г. получава наградата на в-к  "Добруджанска трибуна" в ОХИ "Земята и хората" гр. Добрич,  а през 1983 г. - Втора награда за  скулптура в ОХИ  "Човекът и трудът" гр. Габрово. Негови произведения има в Националната галерия, Софийска градска галерия, в галериите в Русе, Силистра, Разград, Балчик, Каварна, Шабла и др.
Неговите монументални творби, мемориални паметници, релефи, стенописи, мозайки, керамични пана и скулптурни композиции оформят облика на Добрич и Каварна, селата Крушари и Кайнарджа,  екстериорите и интериорите на обществени сгради и училища в Добруджа. Автор е на паметника на Деспот Добротица в Каварна/1977/, На загиналите български воини 1944-1945 гв с. Крушари/1988/, на релефа На Н.В. Борис ІІІв Добрич/1992/, на бюст-паметника на Васил Левскив Добрич/1998/ и др.
Като дългогодишен художник в Куклен театър гр. Добрич Н. Богданов проектира и изпълнява на театрална сцена над 70 куклени пиеси. Активно участва и в проектирането и откриването на сградата на кукления театър в града и дарява стенописа във фоаето по случай първата асамблея “Знаме на мира” през 1979 година. Като куклен сценограф работи и в градовете Ямбол, Пазарджик,   Габрово, Русе, Нитра  /Словакия/ и други.
През средата на седемдесетте и началото на осемдесетте години на миналия век, по предложение на Съюза на Българските художници и Община гр. Добрич, последователно е награждаван с ордени “Св.Св. Кирил и Методий” - III, II и I степени за неговата творческа и обществена дейност в областта на културата.
През есента на 2002 г. е удостоен със званието “Почетен гражданин” на гр. Добрич. През лятото на 2006 г. е завършен паметникът на Адмирал Ф. Ушаков на нос Калиакра, за който е награден от Руската федерация с орден на името на “Ломоносов”.
През пролетта на 2007 г. в гр. Добрич е открит паметник на “Св.Св. Кирил и Методий” - монументална творба, която Никола Богданов дарява на своите съграждани.




сряда, 10 октомври 2012 г.

Изложба на Дружеството на художниците



На 10 октомври /сряда/ 2012 г. от 17.30 ч. в Художествена галерия – Добрич се откри годишната изложба на Дружеството на художниците. Тя е традиционна и вече няколко десетилетия представя на добричката публика произведенията на различни поколения от тази творческа общност.
В рамките на изложбата, Художествената галерия и Дружеството на художниците отдават почит на 100-годишнината от рождението на художника Ангел Томов /1912-2001/. Картини от фонда на галерията припомнят за творчеството на този скромен, тих и усмихнат човек, самоук художник, който е и един от основателите на групата на художниците в града.
Ангел Томов е роден през 1912 г. в Добрич в многодетното семейство на хлебаря  Атанас Томов.  През 1927 г. завършва прогимназиалното си образование в българското училище в града и работи във фурната на баща си и така  до края на живота си. Като юноша започва сам да се учи да рисува. За първи път участва през 1951 г.  в изложбата на  художниците - самодейци в гр. .Добрич.  На втората  изложба в града през 1953  г. се представя с творбите  "Добруджанско стадо" и "На полето". Участва  в национални  изложби  в София,  Силистра,  в окръжните изложби на групата на художниците , както и в Общите художествени изложби "Земята и хората", които се провеждаха в Добрич.  Основна тема в произведенията му  е  родния град, някогашния Добрич, който художникът изобразява с обич и носталгия .  През 1989 г. в галерията в  Добрич  бе уредена самостоятелна изложба на Ангел Томов. Художникът умира на 18 април  2001 г.  
През  2007 г. с творбите, които притежава галерията се отбеляза  95 г. от рождението на художника. По този повод  Пламена Димитрова – изкуствовед  пише: ...”Ангел Томов като самороден творец успешно променя и художествено обогатява своя пластично-изразен живописен език. Така естествено той намира своето място сред художниците на Добрич и получава свое творческо име, защото успява в картините си, художествено да предаде емоционалния отглас на събитията в своя човешки живот.
Чрез непрекъснатото общуване с натурата, чрез пейзажа и неговата интимна страна той се проявява като живописец влюбен в родното, в действителността, която го заобикаля и я претворява с поглед в който се смесват миналото и настоящето, събитията и усещането за идилична интимност. За това ще го запомним и като част от изкуството на Добрич.”





неделя, 16 септември 2012 г.

ИЗЛОЖБА РЕАЛНОСТ – ВЪОБРАЖЕНИЕ НА ГИНКА ДИМОВА



На 20 септември 2012 г./ четвъртък /, от 17: 30 ч., в зала № 5 на Художествена галерия – Добрич, ще бъде представена 13-та самостоятелна изложба на художничката Гинка Димова.
     Експозицията включва творби от различни в пластически смисъл периоди: портрети / акварел /, пейзажи / акварел /, пейзажни скици и натюрморти / акварел /, декоративни и абстрактни композиции / смесена техника /.
     Организатори на изложбата са Община град Добрич и Художествена галерия – Добрич.
     В навечерието на празничния ден ще излезе от печат малък двуезичен каталог, със заглавие „ GINKA  DIMOVA”, в който са поместени 23 художествени творби от авторката.
     Изложбата ще бъде открита до 10 октомври 2012 г.

понеделник, 10 септември 2012 г.

Изложба Христо Кралев и Калина Кралева

 На 18 септември от 18.00 часа в залите на Художествена галерия - Добрич ще се открие изложбата на Христо Кралев - живопис и Калина Кралева - графика.


понеделник, 23 юли 2012 г.

Изложба "Адриатика-2011" на Ателие 13

На 06.07.2012 г. в 18 ч. в Художествена галерия – Балчик бе открита изложба „Адриатика-2011” на художници от сдружение „Ателие 13”. Със свои произведения в тази експозиция участват: Христо Кралев, Георги Атанасов, Николай Тодоров, Христо Константинов, Димитър Костадинов, Борил Цонев и Венета Ганчева. В изложбата са представени живопис, рисунки и дървена пластика. Творбите са инспирирани от посещението на група добрички художници по крайбрежието на Хърватия през септември 2011 год. в рамките на плаващия пленер „Адриатика”. Обикаляйки островите с яхта, всеки един от авторите е пресъздал впечатленията си от красивото крайбрежие и острови на Хърватия. Изложбата ще продължи до 03.08.2012 год.

петък, 22 юни 2012 г.

ВЕРА ПЕНЕВА беше избрана между 11 художника за  АВТОР НА МЕСЕЦ ЮНИ
в проекта "СЪБУДЕТЕ СТЕНИТЕ СИ!" на   АРТ РЕНТАЛ & Сити Център София.
Художничката продължава участието си и в следващата - Пета изложба на Арт проекта /13 юни - 10 юли/ в Сити Център София.

Национална изложба "Приятели на морето"

 СТАТУТ
 
I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ:
Националната изложба “Приятели на морето” за
съвременна живопис, графика и скулптура се организира
на всеки две години в Бургас. През м. Август 2012 г. се
провежда петото издание.В същата могат да вземат участие
всички художници от България, с живописни, графични и
скулптурни творби, посветени на морето, които приемат
условията на този статут.

II. ОРГАНИЗАЦИЯ:
1. Организатори на Националната изложба - биенале
“Приятели на морето” - Бургас'2012 са:
Община Бургас, Дружество на художниците - Бургас,
Бургаска художествена галерия “ПеткоЗадгорски”.
2. Националната изложба - биенале “Приятели на
морето” - Бургас'2012 се провежда под патронажа на кмета
на Община Бургас.
3. За подготовката и организацията при провеждане на
изложбата се създава Организационен комитет, който се
утвърждава от кмета на Община Бургас.
4. Оперативната работа се извършва от Дружеството на
художниците - Бургас и БХГ “Петко Задгорски” - Бургас.
5. Цялостната дейност по подготовката и реализацията
на изложбата се финансира с утвърден бюджет и
допълнителни средства от спонсори, рекламодатели и
други.
6. Журирането на творбите за участие в Националната
изложба - биенале “Приятели на морето” и наградите се
определят от деветчленно жури, съставено от авторитетни
български художници и изкуствоведи и представител на
Община Бургас, утвърдено със заповед на кмета на
Община Бургас.
7. Експозицията на Националната изложба - биенале
“Приятели на морето” се подрежда в залите на БХГ
“Петко Задгорски” и Дружество на художниците - Бургас.
8. Откриване на изложбата - 10.08. 2012 г., от 18,00 часа в
залите на Бургаската художествена галерия “Петко
Задгорски”.
9. Закриване на изложбата - 14.09. 2012 г.

III. НАГРАДИ:
Наградният фонд на Национална изложба - биенале
“Приятели на морето” е 7 200 лв. за живопис, графика
и скулптура.
Живопис                                         - 2 500 лв.
Графика                                           - 1 200 лв.
Скулптура                                       - 2 500 лв.
Наградените автори получават и по една пластика.
Награда на Гранд Хотел Поморие – 2500 лв.
Награда за дебют на млад художник - 1000 лв.
Наградата се дава от доц. д-р Маруся Любчева,
председател на УС на Черноморски институт.
Наградените автори получават почетен диплом
Наградените творби остават във фонда на
БХГ “Петко Задгорски”- Бургас.

IV. УСЛОВИЯ И РЕД ЗА УЧАСТИЕ:
1. Право на участие имат художници от цялата страна,
които приемат условията на този статут.
2. Творбите се получават на адрес:
8000 гр. Бургас,
БХГ “Петко Задгорски”
ул. “Митрополит Симеон” 24,
телефон: 056 84 21 69.
3. Авторите сами поемат разходите по
транспортирането на творбите до посочения адрес
и обратно, като отбележат във формуляра начина на
получаването им  по пощата или по куриер.
Журирането ще бъде на 14. 07. 2012 г.
в БХГ “Петко Задгорски”- гр. Бургас.

4. Приемат се живописни, графични и скулптурни произведения.
Техниката и материала са свободни.
Максималните размери на творбата не трябва да надвишават:
-  за живопис до 120/120 см. без рамката;
-  за графика до 100/100 см.  без рамката ;
-  за скулптура площ до 1м2, височина  без постамента 120 см.
Творбите да са в подходящ вид за експониране.
Графичните творби да бъдат рамкирани.
5. Всеки автор да посочи продажна цена на своето
произведение, като се съобрази, че комисионната при
продажба е 30%.
6. Представените творби да са авторски и собственост
на художника.
7. Всеки автор може да участва и в трите категории
/живопис, графика, скулптура/, като за всяка се заплаща
отделно. Авторът може да участва с не повече от 2 творби
в категория.
8. Всеки автор трябва да изпрати с творбите си
попълнен формуляр за участие, написан четливо с
печатни букви, етикети за връщане на произведенията,
придружени от банкова разписка за платена такса за
участие.
9. Таксата за участие е 30 лв. и се заплаща по банков път
на следната банкова сметка:
IBAN  BG77KORP92201001826001
BIC  KORPBGSF
Корпоративна ТБ АД  ФЦ Бургас център
При отхвърляне на творбите от журито, таксата не се
възстановява.
10. Организаторите гарантират сигурността на
получените творби, но не поемат отговорност за
проблеми възникнали по вина на пощенските и
куриерски служби.
11. Организаторите се задължават да върнат творбите в
срок до 2 месеца след закриване на изложбата.
12. Ако авторът желае, може да направи дарение на БХГ
“Петко Задгорски”- Бургас, като получава сертификат от галерията.
13. Всеки участник получава 1 каталог и има право да закупи
до 5 броя на 50% от продажната цена.
14. Всеки участник, подписвайки регистрационния формуляр,
 дава съгласието си неговите творби да бъдат използвани от
организаторите за промоционални цели
на Национална изложба - биенале „Приятели на морето”.

V. СРОКОВЕ:
Срок за получаване на творбите от
11, 12 и 13. 07. 2012 на посочения адрес.
14. 07. 2012 - Журиране.
10. 08. 2012 - Откриване на изложбата и обявяване на
наградите на журито.
14. 09. 2012 - Закриване на изложбата.


За контакти:
Дружество на художниците - Бургас
ул. „Александровска” 22
тел. 056 84 05 48

БХГ “Петко Задгорски”
ул. “Митрополит Симеон” 24,
тел. 056 84 21 69.

четвъртък, 31 май 2012 г.

СТАТУТ НА БАЛКАНСКОТО КВАДРИНАЛЕ НА ЖИВОПИСТА “МИТОВЕТЕ И ЛЕГЕНДИТЕ НА МОЯ НАРОД” – СТАРА ЗАГОРА'2012

Внимание, ще се отвори в нов прозорец.
А. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ:
1.Балканското квадринале на живописта, което се провежда в гр. Стара Загора, е конкурс за съвременна живопис с тема "Митовете и легендите на моя народ".
2.Организира се на всеки четири години /т.е. всяка високосна година/. Първото му провеждане бе през 2004г., второто – през 2008г.
3.Третото му издание ще бъде през месец декември 2012 г.
4.В него могат да участват всички художници с живописни произведения, посветени на митологията на техните или други народи, които приемат условията на този статут.
Б. ОРГАНИЗАЦИЯ:
1. Организатори на Балканското квадринале на живописта "Митовете и легендите на моя народ" – Стара Загора /БКЖ/ са Община Стара Загора, Художествена галерия Стара Загора, Министерство на културата и Съюз на българските художници.
2. Балканското квадринале се провежда под патронажа на Кмета на Община Стара Загора.
3. За подготовката и организацията на Квадриналето се създава Организационен комитет, чиито състав се съгласува с МК, СБХ, ХГ Стара Загора и увърждава от Кмета на Община Стара Загора. Оперативната работа се извършва от Художествена галерия Стара Загора и сътрудници.
4. Цялостната дейност по подготовката и реализацията на БКЖ се финансира от утвърден бюджет и от допълнителни средства от спонсори и рекламодатели.
5. Наградите на БКЖ се определят от жури на СБХ.
6. Експозицията на Балканското квадринале "Митовете и легендите на моя народ" се подрежда в залите на Художествена галерия Стара Загора. /Откриването на изложбата на тазгодишното квадринале е на 18 декември 2012 г. от 18.00 ч./
7. Представянето на БКЖ е съпроводено с пълен каталог на участващите в изложбата творби.
В. НАГРАДИ:
1. Голяма награда – приз, диплом, персонална изложба през следващата година и 2000 евро.
2. Награда на Стара Загора – диплом и 1500 евро.
3. Пет награди на името на спонсорите с общ награден фонд 7000 евро.
Наградените творби остават във фонда на Художествена галерия Стара Загора.
Г. УСЛОВИЯ И РЕД ЗА УЧАСТИЕ:
1. Право на участие имат художници – живописци от всички страни /включително и извън Балканите/, които приемат условията на този статут.
2. Работните езици на Квадриналето са български и английски.
3. Краен срок за получаване на творбите е 15 ноември 2012 г. Адрес – Художествена галерия Стара Загора, бул. "Руски" № 27, гр. Стара Загора 6000, България.
За справки: телефон /+359-42/ 622 843, e-mail: artgallerystz@gmail.com. Информация за селекцията, наградени творби и т.н. ще бъде изнесена веднага след журирането в сайта на Община Стара Загора: starazagora.bg .
4. Авторите няма да бъдат персонално уведомявани за резултатите от конкурса.
5. Всеки автор може да участва с не повече от две творби.
6. Представените произведения трябва да са оригинални и да са собственост на автора.
7. Приемат се само живописни произведения. Техниката и материалът са по избор на автора. Максималните размери на творбата не може да надвишават 150 см. на голямата страна.
8. На гърба на творбата авторът трябва да посочи /на български или на английски език/ името си, наименованието на произведението, годината на създаване и материал.
9. Всеки автор изпраща с творбите си попълнен свой /свободен/ формуляр за участие, в който с печатни букви изписва:
а/ фамилия, презиме, име
б/ дата на раждане
в/ пълен и точен адрес
д/ изрично деклариране, че дарява или не творбата .
10. Творбите се изпращат по пощата или лично се представят за сметка на автора.
11. Получаването на творбите става само франко Стара Загора. Организаторите няма да транспортират творби, които са изпратени до друг краен пункт.
12. Организаторите гарантират сигурността на получените творби и не поемат отговорност за изгубените или повредени по време на транспортиране.
13. За чуждестранните художници организаторите се задължават да върнат необявените като дарение творби в срок до четири месеца след закриване на експозицията. Българските автори прибират своите произведения до 45 дни след закриване на изложбата.
14. Всеки участник в Квадриналето получава безплатен каталог на изложбата и сертификат за участие в него.
15. Пълният списък на участниците и репродукции на техните творби се представят в сайта на Община Стара Загора.
16. Организационният комитет на БКЖ си запазва правото да репродуцира журираните творби и да ги публикува в свои издания.
По желание на централните съюзи или гилдии на художниците от страните с голям брой участници изложбата /след нейното представяне в Стара Загора/ може да бъде показвана и в съответната държава, като всички разноски по нейното изнасяне, транспортиране и организиране на излагането се поемат от съответната централа и при изричното условие да бъде представяна като Балканско квадринале на живописта "Митовете и легендите на моя народ" – Стара Загора.
Историята на балканските народи е органична част от историята на човешката цивилизация. Хилядолетното им присъствие по тези земи на кръстопът има множество измерения. Най-приказните сред тях са пренасяните във времето митове и легенди, където се преплитат болки и вярвания, страдания и мечти, въображение и страсти. Различни и често удивително близки, те заедно носят духа на човека, племето, общността, етноса, народа, нацията...Пресъздаването им векове наред е свързано с творчеството на художниците. На мястото им в изкуството на нашите съвременници е посветено Балканското квадринале "Митовете и легендите на моя народ". Неговата покана е адресирана към всички художници, които търсят видимия образ на митовете на своя народ.

понеделник, 28 май 2012 г.

ТРЕТИ КОНКУРС НАЦИОНАЛНИ НАГРАДИ АЛИАНЦ БЪЛГАРИЯ ЗА ЖИВОПИС, СКУЛПТУРА И ГРАФИКА

Информация за изложбата на 7 юни 2012 във Варна

Работите ще се събират на 1, 2, и 3 юни в галерията във Варна. Журирането ще е на 4 юни /понеделник/.

сряда, 16 май 2012 г.

„Събудете стените си“

Вера Пенева показва картини в четвъртата изложба от проекта „Събудете стените си“
на Art Rental BG & CCS - 16 май-16 юни 2012 г., Арт шоурум, Сити Център София.


Концепция:
Какво има на стените в дома Ви? Или в офиса? Ако в момента не сте си вкъщи,
можете ли да си спомните? До колко изкуството присъства във вашето ежедневие?
Имате ли време изобщо да се замислите за това? А желание? Искате ли да събудите
стените си за нов живот? Ако да, то ние ви предлагаме да видите нещо ново -
превърнахме един мол в галерия!

вторник, 15 май 2012 г.

„Магията на дървото” – природни форми на Димитър Костадинов


На 18 май, Международния ден на музеите, от 17.30 ч. в зала 2 на Художествена галерия – Добрич, се открива изложба под надслов „Магията на дървото” – природни форми  на Димитър Костадинов.
Авторът представя 24 пластики. Кори от дървета, дънери и клони са събирани и обработвани с много  любов в продължение на 3 години. Материалът е разнообразен – липа, софора, топола, ясен и др. и понякога  части от  отрязаните дървета от градската среда или парка се превръщат в пластики.  В някои от тях намесата е минимална, в други – майсторски е подчертан красивия фладер на дървото. Едни от формите асоциират с конкретни предмети, други – въздействат с естествената природна мекота и пластика.
Димитър Костадинов е роден на 30.06.1960 г. в гр. Добрич.Член е на Сдружение на художниците „Ателие 13” –  Добрич. Работи в областта на дърворезбата и малката пластика. Има участия в много международни, национални и регионални изложби и пленери.
За повече информация: Димитър Костадинов 0897881515 





вторник, 8 май 2012 г.

"Адриатика" - изложба на Ателие 13

На 11.05.2012 г. от 17.30 ч. в Художествена галерия – Добрич в зала № 1 ще се открие изложба „Адриатика” на художници от сдружение Ателие 13. Творбите са инспирирани от посещението на група добрички художници по крайбрежието на Хърватия през септември 2011 год. Обикаляйки островите всеки един от тях е пресъздал впечатленията си от красивото крайбрежие и острови на Хърватия. Участници в този пътуващ пленер са Христо Кралев, Христо Константинов, Георги Атанасов, Николай Тодоров, Венета Ганчева и Димитър Костадинов. В изложбата може да видите живопис, рисунки и дървена пластика до 05.06.2012 г.